Uwaga! Atak gnatarza rzepakowca

We wrześniu tego roku na wielu polach rzepaku pojawiły się poważne szkody spowodowane przez larwy gnatarza rzepakowca (Athalia rosae). Szkodnik ten, znany ze swojego żarłocznego apetytu na liście rzepaku, w krótkim czasie prowadzi do znacznych uszkodzeń roślin, co negatywnie wpływa na ich przygotowanie do zimy. Zdjęcia z pól jednoznacznie pokazują, jak szybko gnatarz potrafi ogołocić plantacje z liści.

Atak Gnatarza rzepakowca
Atak Gnatarza rzepakowca - liść
Atak Gnatarza rzepakowca - zjedzone liście rzepaku
Atak Gnatarza rzepakowca - zniszczona uprawa rzepaku

W ciągu trzech dni gnatarz rzepakowiec zniszczył około 25% uprawy rzepaku (fot. P. Kucharczyk)

Dlaczego szybka reakcja jest konieczna?


Bieżące obserwowanie plantacji i natychmiastowe działanie pozwalają uniknąć większych strat. W przypadku stwierdzenia obecności larw gnatarza, należy jak najszybciej zastosować odpowiednie środki ochrony roślin. Skuteczne w zwalczaniu tego szkodnika są preparaty zawierające substancje takie jak:

  • lambda-cyhalotryna – szeroko stosowana ze względu na wysoką skuteczność w walce z gnatarzem rzepakowcem

  • chlorantraniliprol – często wybierana substancja czynna ze względu na długotrwałe działanie i precyzyjne zwalczanie larw

  • acytamipryd– stosowany w walce z gnatarzem, szczególnie tam, gdzie inne substancje mogą okazać się mniej skuteczne.


Odpowiednie stosowanie tych insektycydów hamuje rozwój larw i ogranicza szkody. Ważne jest również zadbanie o właściwe parametry cieczy roboczej, a użycie kondycjonerów może znacząco zwiększyć skuteczność środków ochrony. Warto rozważyć zastosowanie wielokierunkowego kondycjonera i adiuwantu rolniczego Agrikomplex firmy Agriport, aby zoptymalizować efekty zabiegów. Niezbędne jednak pozostaje systematyczne monitorowanie stanu plantacji, szczególnie jesienią, kiedy gnatarz może zaatakować niespodziewanie. Wczesna interwencja pozwala na szybkie pozbycie się tego szkodnika.


Agrikomplex

Atak gnatarza we wrześniu – anomalia czy norma?


Choć ataki gnatarza rzepakowca zazwyczaj kojarzone są z wiosennym okresem wegetacji, jego pojawienie się we wrześniu nie jest anomalią. Szkodnik ten może wydać drugie pokolenie jesienią, zwłaszcza gdy sprzyjają temu warunki pogodowe, takie jak ciepłe i suche lato. Rolnicy muszą pamiętać, że zagrożenie gnatarzem występuje przez cały sezon, dlatego niezbędne jest regularne monitorowanie upraw przez cały rok.

Jak temu zapobiec?

Gnatarz rzepakowiec - Skuteczna ochrona

Szybko wykonany zabieg powstrzymał i zlikwidował larwy gnatarza rzepakowca. (fot. P. Kucharczyk)

  • Regularna obserwacja plantacji wiosną i jesienią

  • Stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin zwalczających gnatarza

  • Ocena warunków pogodowych sprzyjających rozwojowi szkodnika.


Próg szkodliwości gnatarza rzepakowca może się różnić w zależności od warunków pogodowych, fazy rozwoju rośliny oraz ogólnego stanu uprawy, i może wynosić już 1-2 larwy na roślinę. Jest to moment, w którym populacja szkodnika zaczyna powodować ekonomiczne straty. Tylko szybka reakcja i odpowiednia profilaktyka pozwalają znacząco ograniczyć ryzyko uszkodzeń plantacji rzepaku spowodowanych przez gnatarza rzepakowca.


Opracował: Piotr Kucharczyk, Product Manager, Agriport sp. z o.o.

Poznaj produkty Agriport:

Nawozy i preparaty dolistne, Agrikomplex